GençBizz

Ana Sayfa|GençBizz

Lise Girişimcilik Programı

 

GençBizz Lise Girişimcilik Programı; 13 – 18 yaş grubu lise öğrencilerinin, iş dünyası gönüllüleri mentorluğunda ve öğretmenlerinin rehberliğinde; kendi küçük ölçekli şirketlerini sıfır sermaye ile kurdukları, okul sınırları içerisinde gerçek ürün / hizmet üreterek satış yaptıkları, yönettikleri, ulusal ve uluslararası fuarlara katıldıkları, program sonunda şirketlerini tasfiye ettikleri yaparak öğrenmeye dayalı bir iş deneyim programıdır.

Programa 5 -10 kişilik ekipleri ile katılan katılımcılar GençBizz Portal’da GençBizz Şirketlerini kurarak girişimcilik yolculuğuna başlarlar. 

GençBizz Lise Girişimcilik Programı ile, yakın gelecekte sosyal-ekonomik hayata yön verecek olan gençler ile iş dünyası buluşturularak, gençlerin kişisel gelişimleri, yetkinlikleri ve istihdam edilebilirliklerinin artırılması hedeflenmektedir.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı; ekonomi ve girişimcilik eğitimlerini kapsar. Bu program öğrencilerin sınıflarındaki eğitim müfredatını zenginleştirir. Öğrencilerin kariyer arayışlarında olumlu davranışları destekleyen iş becerilerini öğrenmeleri amacıyla, yenilikçi düşünme tarzını benimsemeleri teşvik edilir.
Öğenciler; çeşitli uygulamalı çalışmalar ve farklı öğrenme biçimlerini destekleyen teknolojik araçlarla; okulda öğrendikleri ile yaşam arasındaki bağlantıyı daha derinden kavrarlar.

128 ülkede yaklaşık 100 yıldır uygulan program; “Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı” ve “Avrupa Birliği İşletmeler Genel Müdürlüğü”nce resmen tanınmıştır.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı Türkiye’nin 81 ilinde Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile imzalanan protokol kapsamında ortaöğretim (lise) düzeyindeki tüm okullarda uygulanabilmektedir.

Programın Amacı

Genç Bizz Lise Girişimcilik Programı’nın amacı, öğrencilerin kendi gerçek yenilikçi hedeflerini oluşturmalarını ve bir şirketin nasıl işlediğini birinci elden keşfetmelerini sağlamaktır. Kurdukları öğrenci şirketi arasından bir yönetim kurulu seçerler, şirket sermayesini oluşturmaya çalışır ve kendi tercih ettiği bir ürünü veya hizmeti pazarlar ve finanse eder.

Programın sonunda her şirket hissedarlarına iş raporlarını ve finanslarını sunmaktadırlar.
Program öğrenciler için katılımcı, uygulamalı ve akademik yaklaşımın hedeflendiği okul sonrası eğitimleri kapsar ve aşağıdaki temel kavramlar öğretilir:

Programın Kazanımları

The Entrepreneurial Skills Pass (ESP) Programı

ESP Sertifikası; 15 ila 19 yaşları arasındaki öğrencilerin, gerçek bir girişimcilik deneyimi yaşadığını ve bir iş kurmak veya başarılı bir şekilde istihdam edilmek için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklere sahip olduğunu kanıtlayan uluslararası bir sertifikadır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

GençBizz Türkiye Finali

Bağımsız Jüri Üyeleri tarafından yapılan Yarı Final Değerlendirmeleri sonucu 15 GençBizz Şirketi her yıl Türkiye’nin farklı bir ilinde gerçekleştirilen ulusal finale katılım hakkı kazanır. 3 Gün süren bu girişimcilik macerasında katılan GençBizz Şirketleri;

GençBizz Türkiye Finali'nden Kareler

GençBizz'e Nasıl Katılabilirsiniz?

GençBizz Lise Girişimcilik Programı Web Sitesi